Makululu












































Makululu to dzielnica slamsów Kabwe, czwartego co do wielkości miasta w Zambii. To największa dzielnica slamsów w Zambii a druga co do wielkości w Afryce. Powstanie jej jest konsekwencją prywatyzacji a następnie likwidacji w latach 90-tych XX wieku kopalni cynku i ołowiu. Większość mieszkańców dzielnicy Makululu stanowią byli pracownicy upadłych kopalni i ich rodziny. W momencie likwidacji kopalni stracili jedyne źródło utrzymania.

Jeszcze w zeszłym roku trudno było dojechać do Makulul. Na szczęście na przyjazd prezydenta Zambii został położony asfalt na głównej drodze przecinającej całą dzielnicę i wykonane rowy odwadniajace. Dzięki temu w trakcie pory mokrej woda nie zalewa już okolicznych domów i mieszkańcy nie grzęzną w błocie po kostki. Teraz dojazd do centrum miasta zajmuje samochodem 15 minut, natomiast lokalnym busem ok.20-30 minut w zależności od korków i jakie interesy po drodze załatwia kierowca bądź poborca opłaty.

Makululu to dzielnica porozrzucanych domków przypominających baraki. Często budowane są z samodzielnie wytworzonej cegły i kryte blachą ale zdarzają się również dachy zbudowane z liści palmy. Domy składają się z 2-4 pomieszczeń. W takim domu mieszka czasami nawet 17 osób. Rodziny są wielodzietne tzn., że rodzice mają 7 czasami 10 dzieci. Wielokrotnie domy położone w najbliższym sąsiedztwie są własnością rodzin spokrewnionych ze sobą, a na wspólnej przestrzeni przed domami toczy się życie i bawią się wspólne dzieci, których może być nawet 20.

Życie od rana toczy się przed domem, pod drzewem mango. Rośnie ich tu bardzo dużo i każde jest czyjąś własnością. Przestrzeń dookoła domu to ubita ziemia, która każdego ranka jest zamiatana. To główna przestrzeń, po której biegają dzieci z kurczakami, są przygotowane i spożywane posiłki, myte naczynia czy wykonywane i suszone pranie. To przestrzeń spotkań towarzyskich. A w trakcie pory suchej, nawet śpi się pod drzewem mango. Zdarza się, że wokół domów uprawiana jest kukurydza. W sąsiedztwie domu zlokalizowane są małe budynki, które pełnią rolę toalety. Zagospodarowania przestrzeni dopełnia dół, który jest śmietnikiem. Nikt jednak nie odbiera tych śmieci – może poza wiatrem, który rozwiewa je po okolicy. Śmieci są palone, a ognia najczęściej pilnują dzieci.

Niewiele domów ma elektryczność, głównie te zlokalizowane wzdłuż głównej ulicy i sklepy. Wodę do mycia, prania i gotowania trzeba przynieść w wiadrach z pobliskiej studni, która jest otwarta o określonych porach. Korzystanie ze studni jest płatne.

Dom, w którym byłam stanowi własność krewnych uczniów naszej szkoły. Przez małe otwory, które pełnią rolę okien, wpada do wnętrza niewiele światła. Podłogę stanowi ubita ziemia, a niewielkie pomieszczenia oddzielone są od siebie kawałkami materiału, który pełni rolę drzwi. Nie wszystkie domy mają drzwi wejściowe. Wielokrotnie zastępuje je kawałek materiału, innym razem kilka desek. Wyposażenie pomieszczenia, w którym mieszka matka z 2 chłopcami i 2 dziewczynkami stanowi materac ułożony na podłodze, 2 fotele i kanapa, szafka, na której mieszczą się nieliczne naczynia oraz beczka, która pełni funkcję równoczesne szafy ubraniowej i spiżarni.

Komentarze

  1. Uzupełnienie:
    W jednym domu, zbudowanym samodzielnie z własnoręcznie wytworzonych cegieł, mieszka 27 osobowa rodzina. Budynek jest tak mały, że wydaje się iż nie ma wystarczająco miejsca by wszyscy mogli położyć się na podłodze. Ściany domu nie są proste, a dach stanowią liście palmy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty